Data wpisu: 03.05.2022

Analiza potrzeb klienta, czyli niezbędny etap projektowania wnętrz. Na czym to dokładnie polega?

Jeśli miałeś już okazję zapoznać się z naszą ofertą projektowania wnętrz, to wiesz, że kładziemy bardzo mocny akcent na bliską współpracę z klientem. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia opracowywania projektu zawsze jest przeprowadzenie dokładnej analizy potrzeb klienta. Brzmi to nieco ogólnikowo, dlatego w kolejnym artykule na naszym blogu wyjaśniamy, na czym to właściwie polega i dlaczego ma tak ogromny wpływ na proces projektowy.

Czym jest analiza potrzeb klienta?

Ważną cechą dobrego projektanta wnętrz jest umiejętność słuchania. Projektant nie powinien od razu narzucać klientowi swojej wizji (nawet jeśli wydaje mu się perfekcyjna), ponieważ niekoniecznie będzie ona dopasowana do oczekiwań inwestora. Właśnie dlatego każda współpraca z projektantem musi rozpocząć się od zwykłej rozmowy – przeprowadzonej osobiście, telefonicznie czy w ostateczności poprzez wymianę maili.

Klient możliwie szczegółowo określa swoje oczekiwania względem wyglądu wnętrza oraz jego funkcjonalności. Jeśli nie wie, co mu się podoba (takie sytuacje są na porządku dziennym), to zadaniem projektanta jest nakierowanie klienta na jakiś konkretny styl czy ogólnie – charakter wnętrza. Projektant przedstawi różne możliwości, aktualne trendy, podpowie najlepsze rozwiązania aranżacyjne, dzięki czemu inwestor będzie mógł rzetelnie wyrazić swoją opinię.

Po zebraniu takiego wywiadu projektant przeprowadza analizę uzyskanych informacji, zestawiając je z tym, jaką osobą jest jego klient, jakim dysponuje budżetem, jaka jest powierzchnia mieszkania, domu czy projektowanego pomieszczenia etc. Wszystko to będzie stanowić fundament przyszłej koncepcji projektowej.

Jakie informacje są potrzebne projektantowi?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji korzystać z usług projektanta wnętrz, mogą być szczerze zdziwione tym, że projektanta interesuje niemal wszystko, co ma związek z ich codziennym życiem. Nie chodzi tutaj jednak o wścibskość, ale o profesjonalne podejście do swoich obowiązków.

Doświadczony projektant na pewno zapyta swojego klienta o takie kwestie, jak:

  • preferencje estetyczne,
  • ulubiony styl wnętrzarski,
  • wysokość budżetu remontowego,
  • liczba dzieci (o ile klient je posiada),
  • posiadane zwierzęta domowe,
  • ulubione formy spędzania wolnego czasu,
  • czy klient dużo gotuje w domowej kuchni, czy może raczej jada na mieście etc.

Dodatkowo projektant może zapytać o to, co w aktualnym wnętrzu najbardziej przeszkadza lub nie podoba się klientowi.

To warto zapamiętać!

Bez analizy potrzeb nie ma mowy o stworzeniu dobrego projektu wnętrza

Analiza potrzeb klienta to punkt wyjścia do współpracy z Creating Design. Jeśli cenisz sobie tak rzetelne, profesjonalne podejście, to wiesz już, że warto powierzyć nam zaprojektowanie wnętrza Twojego domu, mieszkania, biura czy lokalu usługowego.

Skontaktuj się z nami w wygodnej dla Ciebie formie, opisz nam wstępnie Twoje oczekiwania, a w odpowiedzi dostaniesz darmową, niezobowiązującą wycenę. Zapoznaj się również z naszym aktualnym cennikiem projektowania wnętrz.


Autor wpisu:
Creating Space

Skontaktuj się z nami

Szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz? Właśnie go znalazłeś! Skontaktuj się z nami i pozwól nam zaprojektować wnętrze, które Cię zachwyci!

Kontakt z namiOferta

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry