Nasz naród podobno doskonale zna się na piłce nożnej, skokach narciarskich, medycynie i oczywiście polityce. Dodalibyśmy do tego jeszcze design wnętrz. Większość z nas urządza swoje domy i mieszkania na własną rękę. Trudno ocenić, skąd wzięło się przeświadczenie, że jest to zadanie łatwe i wymagające jedynie odrobiny poczucia estetyki. Prawda jest zupełnie inna. Projektowanie wnętrza na własną rękę, szczególnie w dzisiejszych czasach, może być karkołomnym wyzwaniem. W naszym artykule wyjaśniamy, co z całą pewnością pójdzie nie tak.
Samodzielne projektowanie wnętrza przez osobę, która na co dzień nie pracuje w zawodzie projektanta i nie jest na bieżąco z obowiązującymi trendami, oznacza konieczność szybkiego nadrobienia braków w wiedzy. Tej można poszukać w Internecie, co jednak wiąże się z poświęceniem wielu godzin na wertowanie kolejnych blogów i portali wnętrzarskich.
Jest to proces bardzo męczący, „kradnący” bezcenne godziny snu, a tym samym powodujący nieuchronny spadek efektywności w pracy.
Początki z samodzielnym projektowaniem mieszkania czy domu zawsze są takie same. Towarzyszy im euforia i zachwyt nad obszernością oferty materiałów, elementów dekoracyjnych etc. Szybko jednak przychodzi „szara rzeczywistość”, czyli problemy z podejmowaniem decyzji, policzeniem ilości potrzebnych materiałów, zaaranżowaniem sporej przestrzeni, dobraniem dodatków, zaprojektowaniem oświetlenia, punktów instalacyjnych itd.
To powoduje frustrację, napędzaną również zmęczeniem, co już znacząco zwiększa ryzyko dokonywania złych wyborów i niedopilnowania wykonawców oraz budzi pokusę chodzenia na skróty.
Projektowanie wnętrza na własną rękę może się wydawać świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają mocno ograniczony budżet remontowy. Okazuje się jednak, że paradoksalnie projekt stworzony przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia prawie zawsze przyniesie nieprzewidziane czy po prostu niepotrzebne wydatki. Jak to możliwe?
Do najczęstszych przyczyn przekroczenia budżetu remontowego zaliczamy:
Amatorsko przygotowany projekt wnętrza domu czy mieszkania, często robiony na zasadzie „a to może tutaj dodajmy to, a stamtąd usuńmy tamto”, to przepis na małą katastrofę. Jeśli wykonawca sam do końca nie wie, czego oczekuje od niego inwestor, to trudno jest mu pokazać pełnię swoich możliwości. Do tego dochodzi jeszcze kwestia nieumiejętnego łączenia materiałów, stosowania niepotrzebnych dodatków etc. Wszystko to może spowodować, że efekt końcowy remontu będzie daleki od wyobrażeń właścicieli.
Jeśli więc od dawna chodzi Ci po głowie pomysł samodzielnego zaprojektowania wnętrza domu czy mieszkania, to lepiej dobrze się nad tym zastanów. Zajrzyj też do naszego cennika projektowania wnętrz, aby przekonać się, że naprawdę stać Cię na zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz i uniknięcie wszystkich wymienionych problemów.
Szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz? Właśnie go znalazłeś! Skontaktuj się z nami i pozwól nam zaprojektować wnętrze, które Cię zachwyci!