Data wpisu: 03.05.2022

Projekt wnętrza salonu: od czego zacząć?

Salon to spore wyzwanie dla osób, które właśnie zabierają się za zaprojektowanie tego pomieszczenia. Powinien łączyć w sobie funkcję wypoczynkową z rodzinną, tworząc przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, ale też przyjmowania gości w komfortowych warunkach. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji przepastny salon w domu jednorodzinnym, czy mniejsze pomieszczenie w mieszkaniu w bloku, obowiązuje tutaj kilka podstawowych zasad. Sprawdź, od czego należy zacząć projektowanie wnętrza salonu.

Preferowany styl

Na dobry początek trzeba się zastanowić nad tym, jaki styl najbardziej się nam podoba. Jeśli nie jesteś na bieżąco z kierunkami w designie wnętrz, to po prostu przejrzyj katalogi czy blogi wnętrzarskie i poszukaj informacji na ten temat. W salonie dobrze jest postawić na jeden styl przewodni i nie mieszać elementów charakterystycznych dla wielu styli, ponieważ może to spowodować wrażenie chaosu.

Jeśli np. najbardziej podoba Ci się styl skandynawski, to wiadomo, że Twój salon powinien być utrzymany w stonowanej, raczej chłodnej stylistyce, z akcentem na utrzymanie porządku i minimalistycznego wystroju.

Wydzielenie przestrzeni

Bardzo duży wpływ na ostateczny projekt wnętrza salonu będzie mieć to, czy planujemy wydzielić w tym pomieszczeniu także inne przestrzenie – najczęściej aneks kuchenny oraz strefę jadalnianą. Jeśli tak, to stworzenie takiego projektu będzie jeszcze większym wyzwaniem, chociażby z uwagi na konieczność umiejętnego połączenia ze sobą różnych materiałów oraz takie zaaranżowanie przestrzeni, aby z pomieszczenia nadal dało się wygodnie korzystać (unikamy efektu ciasnoty).

Rozmieszczenie najważniejszych elementów wyposażenia salonu

Do tych elementów zaliczymy przede wszystkim sofę, meble oraz ewentualnie telewizor. Wiedząc, co chcemy mieć w salonie, musimy dokładnie zaplanować rozmieszczenie wyposażenia – duży wpływ będzie mieć na to powierzchnia pomieszczenia.

Przykładowo: ustawiając sofę na środku małego salonu możemy doprowadzić do sytuacji, w której zwyczajnie zabraknie już miejsca na wygodny stół, a cała przestrzeń zostanie zdominowana właśnie przez ten element.

Oświetlenie

Zawsze podkreślamy, że oświetlenie ma ogromny wpływ na ostateczny efekt wizualny i funkcjonalny, dlatego lekceważenie tego elementu projektu wnętrza jest poważnym błędem. W salonie na pewno potrzebujemy oświetlenia głównego oraz dodatkowego. Tym drugim mogą być np. sterowane niezależnie kinkiety.

W nowoczesnych salonach bardzo dobrze sprawdzają się również modne i praktyczne systemy szynowe, które dają nam duże możliwości aranżacyjne w zakresie rozplanowania oświetlenia.

Projekt wnętrza salonu ma największy wpływ na to, czy ostateczny wygląd i układ pomieszczenia będzie odpowiadać właścicielom. Dlatego najrozsądniej jest tutaj zdać się na wiedzę, doświadczenie i zmysł designerski profesjonalnego projektanta wnętrz.

Sprawdź nasz cennik projektowania wnętrza salonu i przekonaj się, że możesz sobie pozwolić na skorzystanie z kompetencji naszych projektantów.


Autor wpisu:
Creating Space

Skontaktuj się z nami

Szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz? Właśnie go znalazłeś! Skontaktuj się z nami i pozwól nam zaprojektować wnętrze, które Cię zachwyci!

Kontakt z namiOferta

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry