Data wpisu: 03.05.2022

Projekt wnętrza kuchni – jakich błędów warto unikać?

Kuchnia słusznie jest uznawana za najważniejsze pomieszczenie w domu. To w niej zwykle spędzamy bardzo dużo czasu w ciągu dnia, nie tylko na gotowaniu czy robieniu kanapek, ale też trudnych rozmowach z najbliższymi czy przyjmowaniu znajomych na „szybką kawę”. Pewne jest zatem, że kuchnia musi być funkcjonalna i estetycznie zaaranżowana, co wymaga dokładnego przemyślenia układu i wyposażenia pomieszczenia. Jakich błędów należy unikać tworząc projekt wnętrza kuchni? Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Brak miejsca do przechowywania

Częstym błędem jest projektowanie zabudowy meblowej bez przewidzenia w niej choćby niewielkiej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych o długim terminie przydatności i produktów sypkich: płatków, mąki, kasz, cukru etc. W efekcie w kuchni szybko zaczyna panować bałagan, żywność i drobne sprzęty stoją wiecznie na blacie, a właściciele irytują się, że jednak mogli zadbać o lepszy projekt.

Bagatelizowanie oświetlenia

Projekt wnętrza kuchni, który nie uwzględnia szczegółowego rozplanowania oświetlenia, to zły projekt. Oświetlenie pełni kluczową funkcję w tym pomieszczeniu, ponieważ z jednej strony ma nam zagwarantować wysoki komfort przygotowywania posiłków, a z drugiej adekwatny poziom bezpieczeństwa.

W nowocześnie, funkcjonalnie zaaranżowanej kuchni potrzebujemy oświetlenia głównego (sufitowego), roboczego (w rejonie blatu) oraz nastrojowego. Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, to oświetlenie musi się znaleźć również nad stołem. Wybór konkretnych opraw zależy już od preferencji właścicieli, choć w kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się m.in. popularne spoty LED, zwłaszcza kierunkowe.

Ignorowanie zasady trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy to przestrzeń, w której muszą się znaleźć najważniejsze elementy wyposażenia kuchni, czyli:

  • lodówka,
  • zlewozmywak,
  • płyta grzewcza i piekarnik.

Kolejność nie jest przypadkowa, ponieważ chodzi tutaj o prawidłowy przepływ produktów, które najpierw wyjmujemy z lodówki, następnie myjemy w zlewie, przygotowujemy na blacie roboczym, a na końcu poddajemy obróbce termicznej.

Warto stworzyć taki projekt, w którym odległości między tymi elementami wynoszą około 120 centymetrów. To bardzo ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków.

Złe umiejscowienie gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne umieszczone tylko w narożnikach kuchni, tuż nad podłogą, to zdecydowanie za mało. Dziś w kuchni korzystamy z wielu różnego rodzaju sprzętów elektrycznych, dlatego musimy mieć łatwy dostęp do źródła energii. Gniazdka oczywiście planujemy w miejscach montażu sprzętów stacjonarnych, ale warto przewidzieć je także nad blatem roboczym lub w samym blacie.

Uniknięcie tych błędów sprawi, że kuchnia z pewnością będzie pomieszczeniem bardzo funkcjonalnym i wygodnym w codziennym użytkowaniu. Pozostaje nam jednak jeszcze kwestia estetyki, w tym doboru odpowiednich materiałów wykończeniowych. Tutaj warto już zdać się na profesjonalnego projektanta wnętrz, który stworzy zachwycający projekt w 100% spełniający oczekiwania i potrzeby klientów.


Autor wpisu:
Creating Space

Skontaktuj się z nami

Szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz? Właśnie go znalazłeś! Skontaktuj się z nami i pozwól nam zaprojektować wnętrze, które Cię zachwyci!

Kontakt z namiOferta

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry