Data wpisu: 03.05.2022

Projekt wnętrza łazienki – jakie elementy musi uwzględniać?

Projektowanie łazienki – te dwa słowa powodują nerwową reakcję u niejednego inwestora, który właśnie jest na etapie wykańczania tego kluczowego pomieszczenia. Od łazienki oczekujemy funkcjonalności, wygody, efektownego designu, jednocześnie zdając sobie sprawę z tego, że stawia ona ogromne wymagania projektowe. Wynika to najczęściej z mocno ograniczonej powierzchni, ale także wysokich cen materiałów wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Do tematu projektu wnętrza łazienki trzeba podejść z dużym zaangażowaniem i uwzględnić w nim kilka szczególnie istotnych elementów, które omawiamy w naszym poradniku.

Rozkład niezbędnego wyposażenia łazienki

Mamy tutaj na myśli oczywiście wszystkie elementy sanitarne, a więc kabinę prysznicową, ewentualnie wannę, umywalkę oraz toaletę. Projekt musi dokładnie wskazać lokalizację wszystkich tych elementów, co będzie mieć wpływ na późniejszy układ instalacji – przede wszystkim wodnej i kanalizacyjnej.

Rozmieszczenie wyposażenia łazienki ma kluczowy wpływ na funkcjonalność pomieszczenia oraz wygodę codziennego korzystania z niego. Przykładowo: nie może być tak, że nie jesteśmy w stanie do końca otworzyć drzwi prysznicowych, ponieważ przeszkadza w tym grzejnik ścienny.

Punkty hydrauliczne i elektryczne

Projekt łazienki ma zaspokajać potrzeby inwestora w zakresie estetyki i funkcjonalności, ale także stanowić gotową instrukcję dla wykonawcy. Dlatego niezbędne jest precyzyjne wskazanie w nim wszystkich punktów instalacji hydraulicznej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Dzięki temu prace postępują szybciej, eliminujemy ryzyko niepotrzebnych i kosztownych poprawek oraz zyskujemy pewność, że końcowy efekt jest w pełni zgodny z tym, czego oczekiwał inwestor.

Koncepcja oświetlenia

Często bagatelizowanym elementem projektu wnętrza łazienki jest właśnie oświetlenie. Tymczasem to od niego w dużej mierze zależy odbiór pomieszczenia oraz komfort korzystania z niego. W łazience warto uwzględnić zarówno oświetlenie główne, jak i robocze oraz klimatyczne. Dzięki temu pomieszczenie będzie pełnić funkcję wypoczynkową, higieniczną i praktyczną, np. umożliwiając wygodne nałożenie makijażu, ogolenie się przed lustrem etc.

Wybór materiałów wykończeniowych

Ważnym elementem projektu wnętrza łazienki jest wykaz materiałów rekomendowanych inwestorowi. Projektant wnętrz dobiera je pod kątem oczekiwań estetycznych klienta oraz dostępnego budżetu. Przygotowuje również szczegółowe zestawienie materiałów, co ułatwia zrobienie zakupów (dokładnie takiej ilości, jaka jest potrzebna) i chroni przed wydawaniem pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Projekt umożliwia także wykonawcy precyzyjne oszacowanie kosztu prac i terminu ich zakończenia.

Wybór dekoracji

Łazienka potrzebuje dekoracji, które wieńczą projekt pod względem czysto estetycznym. Nie musi ich być wiele – czasami wystarczy jakiś drobiazg, który diametralnie odmienia wystrój łazienki i nadaje jej indywidualny charakter. Funkcję dekoracji mogą także pełnić przedmioty użytkowe, jak ręczniki czy nawet wieszaki, dozownik mydła etc.


Autor wpisu:
Creating Space

Skontaktuj się z nami

Szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz? Właśnie go znalazłeś! Skontaktuj się z nami i pozwól nam zaprojektować wnętrze, które Cię zachwyci!

Kontakt z namiOferta

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry